Дата: 16 Май 2025
Много хора се изненадват от твърдението, че вакуумирането е най-естественият метод за съхранение на храна. Когато чуем „естествено“, обикновено си представяме процес, който не влияе на вкуса, текстурата или външния вид на храната.
Именно затова в Status твърдим, че вакуумирането е напълно естествено. Въпреки че процесът на вакуумиране включва определени технически аксесоари, той не влияе на вкуса или текстурата на хранителните продукти.
Нека видим как работи вакуумирането и как влияе на нетрайността на храната. Ще разгледаме също така и недостатъците на други методи за съхранение.
Вакуумирането удължава срока на годност на храната до 4 пъти. Това означава, че ще имате повече време да я използвате и няма да се озове в кошчето. Ще спестите време и пари.
Какво се случва, когато вакуумираме храна?
Процесът на вакуумиране е съвсем прост: просто се отстранява въздухът от непропусклива опаковка с помощта на вакуумна помпа или вакуумна машина. Резултатът е драстично намалено окисление, което иначе би причинило разваляне на храната.
Процесът не променя вкуса, текстурата или аромата на храната. Единственото, което се променя, е средата, в която тя се съхранява. Вакуумирането е най-добрият избор, когато трябва да съхранявате храна за няколко дни или месеци, без да се променят нейните вкусови и текстурни качества.
Вакуумирането не е заместител на замразяване или консервиране – вакуумираните храни все пак трябва да се съхраняват в хладилник, фризер или мазе.
Всяка храна е повлияна от вътрешни и външни фактори, които причиняват загуба на качество и разваляне. Развалянето започва с промяна на външния вид и аромата, след което преминава в гниене и плесен. В крайна сметка храната става негодна и дори опасна за консумация.
Защо се разваля храната?
Храната се разваля поради растежа и развитието на микроорганизми (главно бактерии, дрожди и плесени), които причиняват гниене и ферментация. Освен това, в хранителните продукти естествено присъстват ензими и протичат различни химически реакции, които също влияят на тяхното качество. Такива храни са плодове и зеленчуци, млади сирена.
Външните фактори, които влияят на качеството на храната, са:
-
химични и физични промени, като загуба на вода и окисляване на мазнини и витамини;
-
насекоми, паразити и гризачи;
-
неподходяща среда – неподходяща температура, прекалено влажен или сух въздух, контакт с кислород или светлина, физически повреди или влияние на времето.
Обикновено много различни фактори влияят едновременно върху храната. Можем да спрем или поне да контролираме някои от тях. А при други – можем само да ограничим тяхното въздействие.
Консервирането е един от най-популярните методи за дългосрочно съхранение на храна.
Различни методи за удължаване срока на годност на храната
Съществуват различни методи за удължаване срока на годност на храните, използвани в хранителната индустрия. Някои от тях намират приложение и в домакинствата.
Термична обработка (загряване, охлаждане/замразяване)
Този метод често се използва в домакинствата, защото е лесен и удобен. Въпреки това, е много важно да се обърне специално внимание на опаковката. Ако използвате неподходяща опаковка, храната не е защитена от външни фактори. В резултат тя губи своите качества – плодовете и зеленчуците губят цвят и аромат, а оттам и вкус. Прясното месо може да получи „изгаряне от замразяване“, което води до гранясал вкус на мазнините.
Дехидратация
Това е процес, при който се отстранява част или цялото количество течност от храната. По този начин се възпрепятства развитието на микроорганизми. Недостатък на дехидратацията е промяната във вкуса и текстурата – дехидратираната храна не може да се използва по същия начин, както прясната. Този метод е подходящ за сушени плодове, билкови и зеленчукови подправки, сушене на гъби и други. За него е необходимо и специално оборудване – дехидратор.
Мариноване (киснене в оцетен разтвор)
Често се използва в домакинствата. Храната се съхранява в кисела среда, която предотвратява развалянето. Недостатък е пълната промяна във вкуса и текстурата. Маринованите храни имат кратък срок на годност.
Опушването се използва основно за месо. Опушеното или сушеното месо има по-дълъг срок на годност от прясното, но употребата му е сравнително ограничена (като студени разядки или за овкусяване на някои ястия). Много е важно сушените месни деликатеси да се съхраняват правилно, за да се запази качеството им.
Опушеното месо трябва да се съхранява правилно, за да запази вкуса и аромата си с месеци.
Добавките се използват в индустриалната обработка и съхранение на храни. Те са регулирани и тествани, но въпреки това се препоръчва да не се консумират често.
Облъчване на храни предотвратява нежелани реакции в и върху хранителните продукти. Срокът им на годност се удължава преди последваща обработка, съхранение или транспорт. Облъчването се извършва в строго контролирани условия и може да се прилага само върху определени видове храни. Не е приложимо за домашна употреба.
Вакуумиране е подходящо за всякакви хранителни продукти. Вакуум пликовете са подходящи за съхранение на плодове и зеленчуци за замразяване, прясно месо за замразяване, сушено месо, ядки и др. От друга страна, вакуум кутиите са предназначени за съхранение на храни за ежедневна употреба, които обикновено се държат в хладилник или на кухненски рафтове (плодове и зеленчуци, колбаси и сирена, закуски, зърнени храни и сладкарски изделия).
Вакуумното опаковане може да се използва за прясно и сушено месо, плодове и зеленчуци, хлебни изделия, ядки и сирене.
*Статията е базирана на https://www.nijz.si/sl/kvarjenje-zivil